2. Aşamada; sahada yük trafiği sayımı, otopark sayımları, yaya sayımları, depolama alanı sayımları, ticari fonksiyon tespitleri, derinlemesine görüşmeler, 5 farklı türde anketler (işyeri, yük taşıtı sürücüleri, yaya, konut ve sosyal yapı anketleri) yapılarak yeni bilgilerin toplanması ve değerlendirmesi sağlanmıştır.

YÜK TRAFİĞİ SAYIMLARI
Alan içerisinde 15 farklı kavşakta hafta sonu ve hafta içi olmak üzere toplam 30 sayım olacak şekilde yük trafiği sayımları gerçekleştirilmiştir. Yapılan sayımlar araç türlerine ve araçların kavşak noktasından döndükleri yönlere göre ayrıştırılarak yapılmıştır.

OTOPARK SAYIMLARI
Alan içerisinde yer alan tüm otoparklarda sayımlar yapılmıştır. Sayımı yapılan otoparklar 3 tane ruhsatlı katlı otopark, 6 tane ruhsatlı açık otopark ve 24 tane ruhsatsız açık otopark olmak üzere toplam 33 tanedir.

YAYA SAYIMLARI
Kemeraltı Çarşısı içerisinde 19 farklı noktada yaya sayımları yapılmıştır. Yaya sayımı noktaları belirlenirken perakende ticaretin yoğun olduğu, imalat sektörünün yer aldığı ve toptan ticaret alanlarının bulunduğu alanlardan noktalar seçilmiştir.

DEPOLAMA ALANI SAYIMLARI
Alan içerisinde yer alan toptan ticaret ve imalat sektörüne ait depolama alanlarında sayımlar yapılmıştır. Bu sayımlar belirlenen %3 örneklem oranı ile yapılmıştır.

TİCARET ANALİZİ
Kemeraltı Çarşısı içerisinde yer alan tüm ticari birimlerin, fonksiyon, iş kolu ve faaliyet alanı tespitleri sahada yapılmıştır.

DERİNLEMESİNE GÖRÜŞMELER
Hizmet sektörü, imalat sektörü, toptan ticaret ve perakende ticaret alanlarında faaliyet gösteren 11 kişi ile derinlemesine görüşmeler sağlanmıştır.

ANKETLER

İşyeri, yaya, yük taşıtı sürücüleri, konut ve sosyal yapı olmak üzere toplam beş farklı türde anketler yapılmıştır. 683 adet iş yeri anketi, 451 adet yaya anketi, 197 adet yük taşıtı sürücüleri, 330 adet konut anketi ve 323 adet sosyal yapı anketi yapılmıştır.

ULAŞIM DAİRESİ BAŞKANLIĞI
+90 232 293 13 31
biyep@izmir.bel.tr

ULAŞIM DAİRESİ BAŞKANLIĞI
+90 232 293 13 31
biyep@izmir.bel.tr

BİZİ TAKİP EDİN!